درمان سریع کم خونی شدید

 

اگر کم خونی فقر آهن دارید، باید غذاهای خاصی بخورید که می تواند به افزایش تعداد گلبول های قرمز و سطح هموگلوبین شما کمک کند. این غذاها سرشار از آهن هستند، از جمله آهن هِم موجود در گوشت و آهن غیرهِم موجود در گیاهان. ایجاد یک رژیم غذایی متعادل با این دو گروه غذایی می تواند به کاهش کم خونی کمک کند و در عین حال نیازهای غذایی روزانه شما را تامین کند.

این مقاله برای چه کسانی خوبه؟

این مقاله بهترین غذاهایی را که باید هنگام ایجاد رژیم غذایی برای کم خونی مصرف کرد و از آنها اجتناب کرد، فهرست می کند. همچنین به برنامه ریزی و آماده سازی وعده های غذایی کمک می کند و توضیح می دهد که چقدر طول می کشد تا به نتایج مثبت برسید.

کم خونی چیست؟

کم خونی یک اختلال خونی است که در آن گلبول های قرمز بسیار کمی دارید یا سطح پروتئینی به نام هموگلوبین که در گلبول های قرمز وجود دارد کم است. هر دو در مغز استخوان تولید می شوند.1

 

عملکرد گلبول های قرمز فعال کردن تنفس سلولی است. آنها این کار را با حمل اکسیژن از ریه ها به سلول ها و بافت های بدن انجام می دهند. سپس دی اکسید کربن را که محصول زائد تنفس سلولی است، به ریه ها می آورند تا از آنجا دفع شود.

 

هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که در گلبول های قرمز وجود دارد و مولکول های اکسیژن را “انتقال” می کند. اگر آهن کافی نداشته باشید که به آن کمبود آهن گفته می شود، مغز استخوان شما نمی تواند هموگلوبین کافی تولید کند. به نوبه خود، اگر سطح هموگلوبین شما پایین باشد، مغز استخوان شما گلبول های قرمز کمتری تولید می کند و آنهایی که تولید می شوند کوچکتر می شوند.

 

کم خونی زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز نتوانند اکسیژن کافی برای تامین نیازهای بدن را تامین کنند.

 

کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین شکل کم خونی است و تا حد زیادی تحت تاثیر رژیم غذایی است.

اگر کم خونی دارید چه بخورید

آهن یک ماده مغذی مهم است که فقط از طریق رژیم غذایی به دست می آید. طبق دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها 2020-2025، مصرف آهن توصیه شده برای اکثر بزرگسالان بین 7 تا 18 گرم (گرم) در روز است. مقدار مورد نیاز شما بستگی به جنسیت، سن و وضعیت بارداری شما دارد

 

برخی از غذاها غنی تر از آهن هستند و برای افزایش سطح آهن مناسب تر هستند. و انواع خاصی از آهن بهتر توسط روده جذب شده و در ساخت هموگلوبین موثرتر است.

 

منابع آهن موجود در غذاها عبارتند از:

Hooda J, Shah A, Zhang L. Heme، یک ماده مغذی ضروری از پروتئین های رژیم غذایی، تأثیر مهمی بر فرآیندهای مختلف فیزیولوژیکی و پاتولوژیک دارد. مواد مغذی. مارس 2014؛ 6 (3): 1080-1102. doi: 10.3390/nu6031080

 

 

آهن هِم: این نوع آهن است که در گوشت، مرغ و ماهی یافت می شود. به خوبی جذب می شود و 95 درصد از آهن عملکردی بدن را تشکیل می دهد.

آهن غیر هم:

این نوع آهن در گیاهان است. اگرچه به خوبی جذب نمی شود، اما با توجه به خطر مصرف بیش از حد گوشت قرمز و چربی های اشباع شده که عمدتا در محصولات با منشاء حیوانی یافت می شوند، عنصر مهمی از رژیم غذایی در برابر کم خونی را تشکیل می دهد.

برای ایجاد کم خونی موثر، باید مصرف آهن خود را با یک رژیم غذایی متعادل متشکل از پروتئین های حیوانی، تخم مرغ، میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات، لوبیا و غلات کامل افزایش دهید.

میوه ها و سبزیجات

فهرست زیر از میوه ها و سبزیجات غنی از آهن نه تنها شامل محصولات تازه، بلکه میوه ها و آب میوه های خشک شده نیز می شود:

 

سبزی چغندر

کلم بروکلی

شارد

کلم سبز

برگ های قاصدک

وقت ملاقات

زردآلو خشک

هلو خشک شده

انجیر

لوبیا سبز

کلم پیچ

نخود فرنگی

آلو خشک

آب آلو

کشمش

اسفناج

توت فرنگی

سیب زمینی های شیرین

گوجه فرنگیها

رب گوجه فرنگی

هندوانه

نقش ویتامین C

غذاهای غنی از ویتامین C، مانند گوجه فرنگی، مرکبات، یا فلفل قرمز، زرد یا نارنجی، ممکن است جذب آهن غیرهم را تسهیل کنند.

 

آجیل و دانه ها

لیست زیر فقط شامل آجیل و دانه های کامل می شود، اما همچنین شامل کره های آجیل و اسپرید 7 است:

بادام ها

بادام هندی

بذر کتان

دانه های کنف

ماکادمیا

آجیل کاج

پسته

دانه کدو تنبل

دانه کنجد (از جمله تاهین)

گوشت، مرغ و ماهی

شاید بهترین منابع آهن گوشت، مرغ و ماهی باشد. با این حال، باید به مصرف روزانه توصیه شده این منابع پروتئینی، به ویژه برای گوشت قرمز، احترام بگذارید.

 

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که بیش از دو وعده گوشت قرمز در هفته یا در مجموع 100 گرم (3.5 اونس) در هفته مصرف نکنید. به جای گوشت قرمز، مرغ و ماهی توصیه می شود.8

فرانک SM، Taillie LS، Jaacks LM. چگونه آمریکایی ها گوشت قرمز و فرآوری شده می خورند: تحلیلی از سهم سیزده گروه غذایی مختلف. بهداشت عمومی Nutr. می 2022; 25 (5): 1406-1415. doi:10.1017/S1368980022000416

 

 

منابع غنی از آهن گوشت، مرغ و ماهی عبارتند از:

 

گوشت گاو

جوجه

صدف ها

گوشت گاو تند

تخم مرغ

هادوک

ژامبون

گوشت بره

کبد

خمیر کبد

ماهی خال مخالی

صدف خوراکی

گوشت خوک

ساردین

صدف گوش ماهی

میگو

ماهی تن

ترکیه

گوساله

غلات

علاوه بر غلات غنی از آهن، می توانید آهن اضافی را از غلات و نان های غنی شده دریافت کنید. غذاهای توصیه شده عبارتند از: 6

 

غلات با سبوس

آرد ذرت

کرم گندم

ماکارونی غنی شده

نان سفید غنی شده

غلات صبحانه غنی شده

جو و بلغور جو دوسر

نان چاودار

نان گندم کامل یا سبوس دار

لوبیا و حبوبات

لوبیا و حبوبات منابع خوبی از آهن، پروتئین و فیبر هستند.

 

غذاهای زیر مخصوصاً برای افرادی که گوشت نمی خورند و همچنین افرادی که گوشت نمی خورند مفید است:

 

نخود خشک

لوبیا نخود (از جمله هوموس)

لوبیاهای قرمز

لنزها

سویا (از جمله توفو)

لوبیا سفید

دسر

حتی اگر نمی خواهید قند زیادی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اگر کم خونی فقر آهن در شما تشخیص داده شده است، ممکن است هر چند وقت یکبار از دسرها استفاده کنید.

 

آنهایی را انتخاب کنید که دارای شیرین کننده های طبیعی زیر هستند یا حاوی آنها هستند که همگی حاوی سطوح بالایی از آهن هستند: 6

 

شربت ذرت

شربت افرا

ملاس

غذاهایی که در صورت کم خونی باید از آنها اجتناب کنید

در صورت ابتلا به کم خونی فقر آهن، غذاهای خاصی وجود دارد که باید آنها را محدود کنید یا از آنها اجتناب کنید. محصولات لبنی اصلی و غذاهای غنی از تانن.

 

شیرکار

شیر و سایر محصولات لبنی منابع ضعیف آهن هستند. کلسیم موجود در لبنیات نیز با توانایی بدن در جذب آهن تداخل دارد.

 

این محصولات شامل محصولات لبنی مانند:

 

شیر گاو

کره

پنیر

کرم رنگ

پنیر خامه ای

یخ

خامه ترش

ماست

این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از لبنیات خودداری کنید. اگرچه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف زیاد کلسیم ممکن است کمی جذب آهن را کاهش دهد، مصرف گاه به گاه شیر یا ماست بعید است که به طور قابل توجهی بر سطح هموگلوبین تأثیر بگذارد.

غذاهای غنی از تانن

نوشیدنی ها و غذاهای حاوی تانن نیز می توانند در جذب آهن اختلال ایجاد کنند. تانن، یک ترکیب آلی که به غذاها احساس قابض در دهان می دهد، می تواند به آهن (به ویژه آهن غیر هم) متصل شده و جذب آن را در روده مسدود کند.

 

غذاهای سرشار از تانن عبارتند از:

 

چای سیاه

کاکائو و شکلات تلخ

قهوه

نارنجک

شراب قرمز

انتظار چه چیزی

اگر کم خونی فقر آهن در شما تشخیص داده شده است، یک رژیم غذایی غنی از آهن ضروری است. همانطور که گفته شد، همیشه بهترین راه حل مستقل نیست. اگرچه این می تواند سطوح پایین آهن خون را بهبود بخشد، اما ممکن است زمان ببرد، به خصوص اگر کم خونی شما شدید باشد.

مطالعاتی که اثربخشی رژیم غذایی را در درمان کم‌خونی فقر آهن بررسی کرده‌اند، نشان داده‌اند که رژیم غذایی غنی از آهن اغلب می‌تواند سطح آن را در زنان در سنین باروری در سه ماه یا کمتر عادی کند. در موارد دیگر، ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.11

 

با این حال، اکثر مداخلات غذایی در بهبود کم خونی فقر آهن خفیف تا متوسط ​​موثر هستند. موارد شدید ممکن است به مداخلات ویژه ای از جمله مکمل های آهن، انفوزیون آهن داخل وریدی (IV) یا تزریق خون نیاز داشته باشند.

 

تنها با آزمایش سطح خون خود و پزشکتان می توانید بهترین تصمیم را در مورد نحوه درمان کم خونی فقر آهن بگیرید. همچنین باید به طور مرتب آزمایش مجدد انجام دهید تا پیشرفت خود را تا زمانی که سطح آهن خونتان به حالت عادی بازگردد، بررسی کنید.

تهیه غذا برای کم خونی

برای اینکه از رژیم کم خونی بیشترین بهره را ببرید، برای برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی وقت بگذارید. با ترسیم یک برنامه غذایی روزانه، تقسیم آن به مواد اصلی و استفاده از یک برنامه تغذیه مانند Nourish شروع کنید تا به شما بگوید چقدر آهن دریافت می کنید. اگر به هدف روزانه خود نرسیدید، می توانید میان وعده های غنی از آهن مانند سالاد تن ماهی یا لیورورست را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 

سایر نکات ساده می تواند کمک کند:

 

مراقب جفت خوردن غذا و شراب باشید: اگر غلات غنی شده با آهن را برای صبحانه مصرف می کنید، از نوشیدن قهوه یا چای در حین غذا خوردن خودداری کنید. همین امر در مورد میان‌وعده‌های مخلوط دنباله دار فندقی با چیپس‌های شکلات یا ترکیب استیک کبابی با یک لیوان شراب قرمز صدق می‌کند.

از پختن بیش از حد گوشت اجتناب کنید: پختن گوشت خوب، میزان آهن هِم را تا 50% کاهش می‌دهد.

پختن در آهن: مطالعات نشان می‌دهد که پختن گوشت در چدن می‌تواند سطح آهن خون را افزایش دهد، اگرچه به طور اسمی. به نظر می رسد که این موضوع در هنگام پختن میوه، سبزیجات، لوبیا یا غلات در قابلمه های آهنی صادق نباشد.

مرکبات را اضافه کنید: مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که می تواند جذب آهن بدن شما را افزایش دهد. سعی کنید آب لیمو را روی ماهی کبابی بریزید یا به جای سرکه لیمو با لیمو وینگرت درست کنید.

برنامه غذایی برای افراد مبتلا به کم خونی

رژیم غذایی ضد کم خونی باید فقط شامل گوشت های غنی و غذاهای دریایی باشد. در اینجا نمونه ای از آنچه می توانید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای کم خونی بهره مند شوید آورده شده است:

 

صبحانه

املت با دو تخم مرغ، اسفناج و ژامبون

نان تست سبوس دار و مربای زردآلو

ظرف میوه تازه با توت فرنگی یا هندوانه

یک لیوان آب پرتغال

میان وعده صبح

ترکیب تریل خانگی با غلات صبحانه غنی شده، آجیل و کشمش

اسموتی شیر جو دوسر

ناهار

سالاد پاستا با میگو، لوبیا سفید و وینگرت لیمو

نان تقویت شده

یک لیوان آب سبزیجات

شیرینی ملاس خریداری شده در فروشگاه

عصرانه

زردآلو خشک یا هلو

میان وعده کنجد تجاری ترد

شام

گوشت خوک سرخ شده

سیب زمینی شیرین بو داده با شربت افرا

سالاد لوبیا سبز با گوجه فرنگی و بادام خلال شده

نان ذرت

کوکی ماکادمیا بلغور جو دوسر

با احترام

تغییر رژیم غذایی می تواند بر سایر جنبه های سلامتی شما تأثیر بگذارد. برای اطمینان از بهترین نتایج از رژیم کم خونی، به نگرانی ها و ملاحظات زیر توجه کنید:

 

زیاده روی نکنید: اگر می خواهید آهن دریافتی خود را افزایش دهید، یک رویکرد آهسته و پیوسته بهترین است. فقط با خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت گاو، جگر یا صدف زیاده روی نکنید. همه اینها کلسترول بالایی دارند و اگر بیماری قلبی یا فشار خون بالا دارید ممکن است مناسب نباشند.

مکمل ها را طبق دستور مصرف کنید: اگر تصمیم دارید سطح آهن خود را با مکمل ها افزایش دهید، هرگز بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف مداوم مکمل های آهن می تواند منجر به یک بیماری بالقوه جدی به نام هموکروماتوز (معروف به “مسمومیت آهن”) شود.

Abhilash KP، Arul JJ، Bala D. مصرف بیش از حد قرص آهن کشنده در بزرگسالان. هند J Crit Care Med. 2013؛ 17 (5): 311-3. doi:10.4103/0972-5229.120326

 

کار با یک متخصص تغذیه: بسیاری از افراد دارای بیماری های دیگر مانند دیابت یا بیماری کلیوی هستند که نیاز به محدودیت های غذایی دارد. برای اطمینان از ایمن بودن رژیم کم خونی خود، با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم یا درخواست ارجاع به یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه، همکاری کنید.

اجتناب از تداخلات: آنتی بیوتیک های خاص. داروهای ضد تشنج و داروهای پارکینسون می توانند جذب آهن را مسدود کنند. جایگزینی دارو یا تغییر دوز ممکن است به جلوگیری از تداخل کمک کند.

اگر کم خونی دارید چه غذاهایی بخورید

رژیم غذایی خود را برای افزایش سطح آهن تغییر دهید

 

اگر کم خونی فقر آهن دارید، باید غذاهای خاصی بخورید که می تواند به افزایش تعداد گلبول های قرمز و سطح هموگلوبین شما کمک کند. این غذاها سرشار از آهن هستند، از جمله آهن هِم موجود در گوشت و آهن غیرهِم موجود در گیاهان. ایجاد یک رژیم غذایی متعادل با این دو گروه غذایی می تواند به کاهش کم خونی کمک کند و در عین حال نیازهای غذایی روزانه شما را تامین کند.

 

این مقاله بهترین غذاهایی را که باید هنگام ایجاد رژیم غذایی برای کم خونی مصرف کرد و از آنها اجتناب کرد، فهرست می کند. همچنین به برنامه ریزی و آماده سازی وعده های غذایی کمک می کند و توضیح می دهد که چقدر طول می کشد تا به نتایج مثبت برسید.

کم خونی چیست؟

کم خونی یک اختلال خونی است که در آن گلبول های قرمز بسیار کمی دارید یا سطح پروتئینی به نام هموگلوبین که در گلبول های قرمز وجود دارد کم است. هر دو در مغز استخوان تولید می شوند.1

 

عملکرد گلبول های قرمز فعال کردن تنفس سلولی است. آنها این کار را با حمل اکسیژن از ریه ها به سلول ها و بافت های بدن انجام می دهند. سپس دی اکسید کربن را که محصول زائد تنفس سلولی است، به ریه ها می آورند تا از آنجا دفع شود.

 

هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که در گلبول های قرمز وجود دارد و مولکول های اکسیژن را “انتقال” می کند. اگر آهن کافی نداشته باشید که به آن کمبود آهن گفته می شود، مغز استخوان شما نمی تواند هموگلوبین کافی تولید کند. به نوبه خود، اگر سطح هموگلوبین شما پایین باشد، مغز استخوان شما گلبول های قرمز کمتری تولید می کند و آنهایی که تولید می شوند کوچکتر می شوند.

 

کم خونی زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز نتوانند اکسیژن کافی برای تامین نیازهای بدن را تامین کنند.

 

کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین شکل کم خونی است و تا حد زیادی تحت تاثیر رژیم غذایی است.

اگر کم خونی دارید چه بخورید

آهن یک ماده مغذی مهم است که فقط از طریق رژیم غذایی به دست می آید. طبق دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها 2020-2025، مصرف آهن توصیه شده برای اکثر بزرگسالان بین 7 تا 18 گرم (گرم) در روز است. مقدار مورد نیاز شما بستگی به جنسیت، سن و وضعیت بارداری شما دارد

 

برخی از غذاها غنی تر از آهن هستند و برای افزایش سطح آهن مناسب تر هستند. و انواع خاصی از آهن بهتر توسط روده جذب شده و در ساخت هموگلوبین موثرتر است.

 

منابع آهن موجود در غذاها عبارتند از: 5

Hooda J, Shah A, Zhang L. Heme، یک ماده مغذی ضروری از پروتئین های رژیم غذایی، تأثیر مهمی بر فرآیندهای مختلف فیزیولوژیکی و پاتولوژیک دارد. مواد مغذی. مارس 2014؛ 6 (3): 1080-1102. doi: 10.3390/nu6031080

 

 

آهن هِم: این نوع آهن است که در گوشت، مرغ و ماهی یافت می شود. به خوبی جذب می شود و 95 درصد از آهن عملکردی بدن را تشکیل می دهد.

آهن غیر هم: این نوع آهن در گیاهان است. اگرچه به خوبی جذب نمی شود، اما با توجه به خطر مصرف بیش از حد گوشت قرمز و چربی های اشباع شده که عمدتا در محصولات با منشاء حیوانی یافت می شوند، عنصر مهمی از رژیم غذایی در برابر کم خونی را تشکیل می دهد.

برای ایجاد کم خونی موثر، باید مصرف آهن خود را با یک رژیم غذایی متعادل متشکل از پروتئین های حیوانی، تخم مرغ، میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات، لوبیا و غلات کامل افزایش دهید.

میوه ها و سبزیجات

فهرست زیر از میوه ها و سبزیجات غنی از آهن نه تنها شامل محصولات تازه، بلکه میوه ها و آب میوه های خشک شده نیز می شود:

 

سبزی چغندر

کلم بروکلی

شارد

کلم سبز

برگ های قاصدک

وقت ملاقات

زردآلو خشک

هلو خشک شده

انجیر

لوبیا سبز

کلم پیچ

نخود فرنگی

آلو خشک

آب آلو

کشمش

اسفناج

توت فرنگی

سیب زمینی های شیرین

گوجه فرنگیها

رب گوجه فرنگی

هندوانه

نقش ویتامین C

غذاهای غنی از ویتامین C، مانند گوجه فرنگی، مرکبات، یا فلفل قرمز، زرد یا نارنجی، ممکن است جذب آهن غیرهم را تسهیل کنند.

 

آجیل و دانه ها

لیست زیر فقط شامل آجیل و دانه های کامل می شود، اما همچنین شامل کره های آجیل و اسپرید 7 است:

بادام ها

بادام هندی

بذر کتان

دانه های کنف

ماکادمیا

آجیل کاج

پسته

دانه کدو تنبل

دانه کنجد (از جمله تاهین)

گوشت، مرغ و ماهی

شاید بهترین منابع آهن گوشت، مرغ و ماهی باشد. با این حال، باید به مصرف روزانه توصیه شده این منابع پروتئینی، به ویژه برای گوشت قرمز، احترام بگذارید.

 

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که بیش از دو وعده گوشت قرمز در هفته یا در مجموع 100 گرم (3.5 اونس) در هفته مصرف نکنید. به جای گوشت قرمز، مرغ و ماهی توصیه می شود.8

فرانک SM، Taillie LS، Jaacks LM. چگونه آمریکایی ها گوشت قرمز و فرآوری شده می خورند: تحلیلی از سهم سیزده گروه غذایی مختلف. بهداشت عمومی Nutr. می 2022; 25 (5): 1406-1415. doi:10.1017/S1368980022000416

 

 

منابع غنی از آهن گوشت، مرغ و ماهی عبارتند از: 6

 

گوشت گاو

جوجه

صدف ها

گوشت گاو تند

تخم مرغ

هادوک

ژامبون

گوشت بره

کبد

خمیر کبد

ماهی خال مخالی

صدف خوراکی

گوشت خوک

ساردین

صدف گوش ماهی

میگو

ماهی تن

ترکیه

گوساله

غلات

علاوه بر غلات غنی از آهن، می توانید آهن اضافی را از غلات و نان های غنی شده دریافت کنید. غذاهای توصیه شده عبارتند از: 6

 

غلات با سبوس

آرد ذرت

کرم گندم

ماکارونی غنی شده

نان سفید غنی شده

غلات صبحانه غنی شده

جو و بلغور جو دوسر

نان چاودار

نان گندم کامل یا سبوس دار

لوبیا و حبوبات

لوبیا و حبوبات منابع خوبی از آهن، پروتئین و فیبر هستند. غذاهای زیر مخصوصاً برای افرادی که گوشت نمی خورند و همچنین افرادی که گوشت نمی خورند مفید است: 6

 

نخود خشک

لوبیا نخود (از جمله هوموس)

لوبیاهای قرمز

لنزها

سویا (از جمله توفو)

لوبیا سفید

دسر

حتی اگر نمی خواهید قند زیادی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اگر کم خونی فقر آهن در شما تشخیص داده شده است، ممکن است هر چند وقت یکبار از دسرها استفاده کنید.

 

آنهایی را انتخاب کنید که دارای شیرین کننده های طبیعی زیر هستند یا حاوی آنها هستند که همگی حاوی سطوح بالایی از آهن هستند: 6

 

شربت ذرت

شربت افرا

ملاس

غذاهایی که در صورت کم خونی باید از آنها اجتناب کنید

در صورت ابتلا به کم خونی فقر آهن، غذاهای خاصی وجود دارد که باید آنها را محدود کنید یا از آنها اجتناب کنید. محصولات لبنی اصلی و غذاهای غنی از تانن.

 

شیرکار

شیر و سایر محصولات لبنی منابع ضعیف آهن هستند. کلسیم موجود در لبنیات نیز با توانایی بدن در جذب آهن تداخل دارد.

 

این محصولات شامل محصولات لبنی مانند:

 

شیر گاو

کره

پنیر

کرم رنگ

پنیر خامه ای

یخ

خامه ترش

ماست

این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از لبنیات خودداری کنید. اگرچه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف زیاد کلسیم ممکن است کمی جذب آهن را کاهش دهد، مصرف گاه به گاه شیر یا ماست بعید است که به طور قابل توجهی بر سطح هموگلوبین تأثیر بگذارد.

غذاهای غنی از تانن

نوشیدنی ها و غذاهای حاوی تانن نیز می توانند در جذب آهن اختلال ایجاد کنند. تانن، یک ترکیب آلی که به غذاها احساس قابض در دهان می دهد، می تواند به آهن (به ویژه آهن غیر هم) متصل شده و جذب آن را در روده مسدود کند.

 

غذاهای سرشار از تانن عبارتند از:

 

چای سیاه

کاکائو و شکلات تلخ

قهوه

نارنجک

شراب قرمز

انتظار چه چیزی

اگر کم خونی فقر آهن در شما تشخیص داده شده است، یک رژیم غذایی غنی از آهن ضروری است. همانطور که گفته شد، همیشه بهترین راه حل مستقل نیست. اگرچه این می تواند سطوح پایین آهن خون را بهبود بخشد، اما ممکن است زمان ببرد، به خصوص اگر کم خونی شما شدید باشد.

 

مطالعاتی که اثربخشی رژیم غذایی را در درمان کم‌خونی فقر آهن بررسی کرده‌اند، نشان داده‌اند که رژیم غذایی غنی از آهن اغلب می‌تواند سطح آن را در زنان در سنین باروری در سه ماه یا کمتر عادی کند. در موارد دیگر، ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.11

 

با این حال، اکثر مداخلات غذایی در بهبود کم خونی فقر آهن خفیف تا متوسط ​​موثر هستند. موارد شدید ممکن است به مداخلات ویژه ای از جمله مکمل های آهن، انفوزیون آهن داخل وریدی (IV) یا تزریق خون نیاز داشته باشند.

 

تنها با آزمایش سطح خون خود و پزشکتان می توانید بهترین تصمیم را در مورد نحوه درمان کم خونی فقر آهن بگیرید. همچنین باید به طور مرتب آزمایش مجدد انجام دهید تا پیشرفت خود را تا زمانی که سطح آهن خونتان به حالت عادی بازگردد، بررسی کنید.

تهیه غذا برای کم خونی

برای اینکه از رژیم کم خونی بیشترین بهره را ببرید، برای برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی وقت بگذارید. با ترسیم یک برنامه غذایی روزانه، تقسیم آن به مواد اصلی و استفاده از یک برنامه تغذیه مانند Nourish شروع کنید تا به شما بگوید چقدر آهن دریافت می کنید. اگر به هدف روزانه خود نرسیدید، می توانید میان وعده های غنی از آهن مانند سالاد تن ماهی یا لیورورست را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 

سایر نکات ساده می تواند کمک کند:

 

مراقب جفت خوردن غذا و شراب باشید: اگر غلات غنی شده با آهن را برای صبحانه مصرف می کنید، از نوشیدن قهوه یا چای در حین غذا خوردن خودداری کنید. همین امر در مورد میان‌وعده‌های مخلوط دنباله دار فندقی با چیپس‌های شکلات یا ترکیب استیک کبابی با یک لیوان شراب قرمز صدق می‌کند.

از پختن بیش از حد گوشت اجتناب کنید: پختن گوشت خوب، میزان آهن هِم را تا 50% کاهش می‌دهد.

پختن در آهن: مطالعات نشان می‌دهد که پختن گوشت در چدن می‌تواند سطح آهن خون را افزایش دهد، اگرچه به طور اسمی. به نظر می رسد که این موضوع در هنگام پختن میوه، سبزیجات، لوبیا یا غلات در قابلمه های آهنی صادق نباشد.

مرکبات را اضافه کنید: مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که می تواند جذب آهن بدن شما را افزایش دهد. سعی کنید آب لیمو را روی ماهی کبابی بریزید یا به جای سرکه لیمو با لیمو وینگرت درست کنید.

برنامه غذایی برای افراد مبتلا به کم خونی

رژیم غذایی ضد کم خونی باید فقط شامل گوشت های غنی و غذاهای دریایی باشد. در اینجا نمونه ای از آنچه می توانید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای کم خونی بهره مند شوید آورده شده است:

 

صبحانه

املت با دو تخم مرغ، اسفناج و ژامبون

نان تست سبوس دار و مربای زردآلو

ظرف میوه تازه با توت فرنگی یا هندوانه

یک لیوان آب پرتغال

میان وعده صبح

ترکیب تریل خانگی با غلات صبحانه غنی شده، آجیل و کشمش

اسموتی شیر جو دوسر

ناهار

سالاد پاستا با میگو، لوبیا سفید و وینگرت لیمو

نان تقویت شده

یک لیوان آب سبزیجات

شیرینی ملاس خریداری شده در فروشگاه

عصرانه

زردآلو خشک یا هلو

میان وعده کنجد تجاری ترد

شام

گوشت خوک سرخ شده

سیب زمینی شیرین بو داده با شربت افرا

سالاد لوبیا سبز با گوجه فرنگی و بادام خلال شده

نان ذرت

کوکی ماکادمیا بلغور جو دوسر

با احترام

تغییر رژیم غذایی می تواند بر سایر جنبه های سلامتی شما تأثیر بگذارد. برای اطمینان از بهترین نتایج از رژیم کم خونی، به نگرانی ها و ملاحظات زیر توجه کنید:

 

زیاده روی نکنید: اگر می خواهید آهن دریافتی خود را افزایش دهید، یک رویکرد آهسته و پیوسته بهترین است. فقط با خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت گاو، جگر یا صدف زیاده روی نکنید. همه اینها کلسترول بالایی دارند و اگر بیماری قلبی یا فشار خون بالا دارید ممکن است مناسب نباشند.

مکمل ها را طبق دستور مصرف کنید: اگر تصمیم دارید سطح آهن خود را با مکمل ها افزایش دهید، هرگز بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف مداوم مکمل های آهن می تواند منجر به یک بیماری بالقوه جدی به نام هموکروماتوز (معروف به “مسمومیت آهن”) شود.

Abhilash KP، Arul JJ، Bala D. مصرف بیش از حد قرص آهن کشنده در بزرگسالان. هند J Crit Care Med. 2013؛ 17 (5): 311-3. doi:10.4103/0972-5229.120326

 

کار با یک متخصص تغذیه: بسیاری از افراد دارای بیماری های دیگر مانند دیابت یا بیماری کلیوی هستند که نیاز به محدودیت های غذایی دارد. برای اطمینان از ایمن بودن رژیم کم خونی خود، با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم یا درخواست ارجاع به یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه، همکاری کنید.

اجتناب از تداخلات: آنتی بیوتیک های خاص. داروهای ضد تشنج و داروهای پارکینسون می توانند جذب آهن را مسدود کنند. جایگزینی دارو یا تغییر دوز ممکن است به جلوگیری از تداخل کمک کند.

 

یکی از بهترین راه ها برای درمان کم خونی استفاده از مشورت های متخصص تغذیه است. اگر می خوای که با افتخار دایت بیشتر آشنا بشی فقط کافیه افتخار دایت رو کلیک کنی.

منبع:

https://www.verywellhealth.com/treatments-for-iron-deficiency-anemia-3522500

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Share
Share