رژیم غذایی بعد از عمل سرطان روده بزرگ

رژیم غذایی بعد از عمل سرطان روده بزرگ نه تنها برای پیشگیری، بلکه در طول مبارزه با سرطان روده بزرگ و بقای شما نیز مهم است.

برای پیشگیری بخورید و بنوشید

اگرچه هیچ رژیم غذایی “جادویی” وجود ندارد، اما تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی حاوی مواد غذایی و گروه های غذایی زیر می تواند به شما در تلاش های پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند. توصیه های غذایی زیر برای کاهش التهاب مزمن در بدن ثابت شده است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.   مصرف فیبر بالا از غلات کامل، آجیل / دانه ها و حبوبات (نخود، عدس، نخود و لوبیا خشک). سعی کنید هر روز 30 گرم بخورید. برنج قهوه ای و سبوس برنج مورد مطالعه قرار گرفته و نشان داده است که تشکیل پولیپ و التهاب را کاهش می دهند.

رنگین کمان بخورید!

مقدار زیادی میوه و سبزیجات فرآوری نشده مصرف کنید. سعی کنید حداقل پنج وعده در روز بخورید. رنگین کمان را بخور! مصرف گوشت قرمز را به بیش از دو تا سه بار در هفته کاهش دهید. از مصرف الکل اجتناب کنید، زیرا نشان داده شده است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نوشیدنی های شیرین را محدود کنید. از گوشت های فرآوری شده خودداری کنید. لبنیات بیشتری بخورید.

به عنوان یک بیمار مبتلا به سرطان کولورکتال چه بخوریم؟

با حرکت از تشخیص به درمان و جراحی، نیازهای غذایی شما تغییر خواهد کرد. پس از جراحی، یک رژیم غذایی “کم باقیمانده” را دنبال خواهید کرد. این یک رژیم غذایی کم فیبر است. این کار میزان کار برای کولون و رکتوم شما را به حداقل می رساند. به “نان سفید و برنج سفید، نه نان سبوس دار و برنج قهوه ای” فکر کنید و از خوردن غذاهایی مانند سبزیجات خام، آجیل و دانه ها، محصولات غلات کامل، لوبیا و گوشت سرخ شده خودداری کنید. این یک رژیم کوتاه مدت است که پس از جراحی و تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.   ممکن است در طول درمان تمایلی به خوردن یا نوشیدن نداشته باشید. غذاها ممکن است طعم متفاوتی داشته باشند و عوارض جانبی مانند زخم دهان یا حساسیت به سرما خوردن را دشوار کند. مهم است که مطمئن شوید مواد مغذی مناسب را دریافت می کنید و با کاهش وزن ناخواسته مبارزه می کنید.

نکاتی برای تغذیه بعد از جراحی

درخواست مشاوره با تیم تغذیه بیمارستان. یا با جستجو در آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، یک متخصص تغذیه انکولوژی تایید شده را پیدا کنید. قبل از ترک بیمارستان با پرستار خود صحبت کنید و لیستی از آنچه می توانید و نمی توانید بخورید بخواهید. نکاتی برای خوردن اگر هوس ندارید وعده های غذایی کوچک بخورید. اگر برای خوردن احساس تهوع دارید با یک پرستار صحبت کنید. ممکن است داروهایی برای مبارزه با حالت تهوع در دسترس باشد. اگر مردم به شما پیشنهاد پخت و پز می دهند، بگویید «بله! » و در مورد آنچه می توانید بخورید به آنها ایده بدهید. نوشیدن مایعات کافی برای کمک به عملکرد موثر بدن ضروری است. کم آبی یک عارضه جانبی جدی و بالقوه کشنده است. در اینجا چند نکته برای هیدراته ماندن آورده شده است: برای نوشیدن آب تا تشنه شدن صبر نکنید. در طول روز چیپس یخ بنوشید و اسموتی بنوشید. همیشه آب با دمای اتاق را در نزدیکی خود نگه دارید. غذاهای سرشار از آب بخورید.

کلام آخر

اینکه تغذیه و رژیم درمانی تا چه حد می تواند در درمان و عود مجدد بیماری سرطان کولورکتال موثر باشد فقط می توان در یک جمله خلاصه کرد. برخی رفتار های تغذیه در بهبود و کاهش هزینه های درمان تاثیر بسزایی دارد و برخی هم می تواند شانس عود مجدد به بیماری را افزایش می دهد. در مجموعه افتخار دایت سعی بر آن است تا با جدید ترین متدلوژی های روز دنیا در حوزه تغذیه و رژیم درمانی بتواند پر بازده ترین تلاش ها را برای روند درمان بیماری سرطان کولورکتال اجرائی نماید. از این رو مشاوره تغذیه جهت تشخیص نیاز ها و به سبب آن درمان به موقع از بالاترین اهداف مجموعه رژیم درمانی افتخار دایت می باشد

منبع:

Diet and Nutrition

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Share
Share